Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu uzyskanie określonych cech przedmiotów, to cały twórczy proces ich powstawania. Charakterystyczną cechą wzornictwa powinna być kreatywność i innowacyjność, wyznaczanie trendów, poszukiwanie nowych twórczych rozwiązań, otwartość na potrzeby rynku połączona z autorską wizją projektanta. Wytworzone w ten sposób przedmioty, produkty, usługi stanowią efekt tego twórczego procesu i z tego powodu wzornictwo okazuje się pojęciem dwuwymiarowym określającym zarówno proces, jak i efekt tego procesu.
Gdy rozejrzymy się dookoła, nagle okazuje się, że niemal na każdym kroku stykamy się z efektami pracy wzorników. Ich twórcza droga rozpoczyna się najczęściej na studiach, gdzie od samego początku rozwijają swoje talenty projektowe pod okiem kadry naukowej – projektantów praktyków. Wchodzą dzięki temu na zawodową ścieżkę bez kompleksów, często już z interesującym dorobkiem, dojrzałymi projektami gotowymi do wdrożenia. Niektóre realizacje naszych studentów/absolwentów trwale wpisały się w bydgoską przestrzeń miejską, inne oczekują na finalizację i wkrótce będzie je można oglądać m.in. we wnętrzach dawnej Apteki pod Łabędziem czy na Wyspie Młyńskiej.
Finaliści licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, pasjonaci o interdyscyplinarnym przygotowaniu, z młodzieńczym ładunkiem fantazji, energii, z profesjonalnym już zacięciem.
Projekty z Katedry Wzornictwa WSP są na tyle interesujące, że coraz częściej znajdują zainteresowanie zewnętrznych podmiotów. Atutem oferty jest jej różnorodność. Projekty obejmują wiele sfer designu – od zabawek, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, medycznych, przez tekstylia, opakowania po środki transportu i obiekty funkcjonujące w przestrzeni miejskiej. Próbkę tych umiejętności będzie można zobaczyć na wystawie dyplomowej.
Co roku o tej porze mają Państwo okazję poznania efektów pracy studentów Wzornictwa finalizujących swoją edukację kolejno na I i II stopniu studiów na Politechnice Bydgoskiej. To już dwunasta edycja prezentacji prac dyplomowych, które zostały wcześniej obronione, a następnie pokazane w gościnnej Galerii Miejskiej bwa.
Tegoroczna wystawa będzie jednak wyjątkowa – po raz pierwszy zostanie zrealizowana pod szyldem Wydziału Sztuk Projektowych, który powstał wraz z początkiem roku w wyniku połączenia wiedzy i doświadczenia dwóch katedr funkcjonujących dotychczas w strukturach innych wydziałów Politechniki Bydgoskiej.
Od stycznia tego roku Katedra Architektury Wnętrz i Katedra Wzornictwa budują nową jakość opartą na swoim wieloletnim doświadczeniu, które z pewnością potwierdziliby wszyscy absolwenci, którzy opuścili mury Uczelni.
Szczególnym aspektem tegorocznej wystawy jest fakt, że prezentowane projekty dyplomowe w dużej mierze powstawały w okresie pandemii. Czy dobór tematów prac można wiązać z tą okolicznością? Sprawdźcie Państwo sami.
kuratorki: Sara Betkier, Weronika Poręba
koordynacja: Danuta Pałys
Studia I stopnia:
Początek: 11.02.2022
Koniec: 02.03.2022
Studia II stopnia:
Początek: 07.03.2022
Koniec: 27.03.2022