„Pokój dla Ukrainy” – wystawa plakatów antywojennych studentów i pracowników PBŚ
20 lutego 2024

„Pokój dla Ukrainy” – wernisaż wystawy plakatów antywojennych studentów i pracowników PBŚ, pod kuratelą prof. Edwarda Salińskiego, mgr Agnieszki Walther, dry Ewy Sobczyk oraz dr. Szymona Salińskiego (wystawa potrwa do 15.03.2024).

Foyer MCK
28.02.2024, godz.18:00

Studenci Koła Naukowego AWOKADO Kierunku Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ, pod opieką mgr Agnieszki Walther oraz merytorycznym wsparciu dr. hab. Edwarda Salińskiego, prof. PBŚ., zaprojektowali i wydrukowali 50 plakatów antywojennych, będących protestem młodych ludzi przeciw napaści Rosji na Ukrainę, dnia 24 lutego 2022 roku.

Niezwykle ostre, antywojenne komunikaty wizualne powstały również przy współudziale studentów Kierunku Wzornictwa pod opieką dr. Szymona Salińskiego. Bezkompromisowość, krytycyzm i nieobojętność wobec tragiczności okrutnych, wojennych wydarzeń, stały się graficznymi znakami społecznego zaangażowania studentów Politechniki Bydgoskiej. Do grupy młodzieży dołączyli również pracownicy WSP. Pierwszy pokaz 50 plakatów odbył się w holu głównym PBŚ, w 2022 roku.

Obecna edycja jest wyborem najbardziej kreatywnych plakatów, które studenci postanowili przypomnieć, wobec faktu trwania już ponad 700 dni nieludzkiego wyniszczania bohaterskiego narodu ukraińskiego. Przez okres dwóch lat następuje powolne zobojętnienie społeczności Europy i świata na śmierć, ruinę i okrucieństwo.

Wystawą tą studenci chcą przypomnieć odbiorcy swoje tragiczne komunikaty wizualne, że nawet w codziennych trudach osobistego życia, należy pamiętać o Ukrainie.

dr hab. Edward Saliński