Wicker workshops - Kujawy welcome to... art and design project
15 maja 2024

Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej od czerwca ubiegłego roku realizuje projekt Kujawy welcome to… art and design. Zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ dofinansowany przez NAWA – Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

W ramach Zadania nr 1 Dziedzictwo kulturowe Doliny Dolnej Wisły - warsztaty integracyjne z wikliną na kampusie Politechniki Bydgoskiej trwają warsztaty wiklinowe.

Jak mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator warsztatów wiklinowych, wiklina jest naturalnym bogactwem dorzecza Wisły i elementem tradycji plecionkarskiej tego regionu. Praca nad wiklinową formą w ramach projektu „Kujawy welcome to… art and design” będzie doskonałą okazją do poznania tradycji regionu i integracji uczestników warsztatów. Korzystając z właściwości rośliny, która jest spleciona z historią Kujaw i Pomorza, stworzymy instalację przekraczającą ramy tradycyjnego rękodzieła i tradycyjnych funkcji użytkowych. Studenci pracując w kilku niezależnych zespołach stworzą części wspólnego dzieła wiklinowego, które pozostanie na dłużej na uczelni. Instalacja będzie do wielozmysłowego odbioru. Dotyk i bezpośredni kontakt ciała z wikliną dopełni percepcji wizualnej dzieła i zachęci do pozostania w jej otoczeniu.

Forma zrealizowana będzie przy współpracy z naukowym kołem studenckim „A co to będzie”.

The Faculty of Design of the Bydgoszcz University of Science and Technology has been implementing the Kujawy welcome to… art and design project since June last year. Increasing the level of internationalization of the Faculty of Design of PBŚ financed by NAWA - Polish National Agency for Academic Exchange.

As part of Task No. 1 Cultural heritage of the Lower Vistula Valley - integration wicker workshops, wicker workshops are underway on the campus of the Bydgoszcz University of Science and Technology.

As Dr. Piotr Tołoczko, coordinator of the wicker workshops, says, wicker is a natural wealth of the Vistula basin and an element of the basket-making tradition of this region. Working on a wicker form as part of the "Kujawy welcome to... art and design" project will be an excellent opportunity to learn about the region's traditions and integrate workshop participants. Using the properties of the plant, which is intertwined with the history of Kujawy and Pomerania, we will create an installation that goes beyond the framework of traditional handicrafts and traditional functional functions. Students working in several independent teams will create parts of a common wicker work that will remain at the university for a long time. The installation will be multi-sensory. Touch and direct contact of the body with wicker will complement the visual perception of the work and encourage you to stay in its surroundings.

The form will be carried out in cooperation with the student scientific group "What will it be".