Kolektyw IN-SIDE
wystawa IN-SIDE journey - Notes of Female Sensitivity
1.07.2024- 15.07.2024
Instagram: @collectiveinside
Kolektyw IN-SIDE – to cztery kobiety z różnych miast Polski, w różnym wieku i na pewnym etapie życia, ukształtowane przez cztery historie, kobiety, które połączyły w 2023 roku swoje siły i postanowiły działać twórczo razem. Nazwa kolektywu odnosi się do wnętrza i naszych odmiennych charakterów, podążania własnymi, bocznymi ścieżkami do światów odrębnych, ale nie niedostępnych, do światów, do których zapraszamy także odbiorcę- „Come inside”- Wejdź do środka.
Kolektyw IN-SIDE tworzą Dominika Sergiej, Aleksandra Kucewicz-Wasilewska, Katarzyna Łukaszewicz, Beata Bugaj-Tomaszewska:
- Dominika Sergiej (UMCS ISP Lublin - edukacja artystyczna mgr 2007, filologia angielska - mgr 2007);
- Aleksandra Kucewicz-Wasilewska (mgr - UMK Toruń 2007, dr – ASP Łódź 2019);
- Katarzyna Łukaszewicz (ASP Łódź, licencjat - 2020, aktualnie ASP Warszawa mgr);
- Beata Bugaj-Tomaszewska (ASP Łódź, mgr - 2002, dr - 2019).
Każda z nas wnosi do kolektywu swoją unikalną perspektywę artystyczną.
Mamy już za sobą wspólną wystawę w Galerii 3.1 w Bydgoszczy (Politechnika Bydgoska - marzec/kwiecień 2024 - Krajobraz Wewnętrzny) i działanie w formie performancu w trakcie Lubelskiej Nocy Kultury (czerwiec 2024 - Rozmawiajmy), działanie performatywne podczas Parku Sztuki 2024 w Białej Podlaskiej - laureatki konkursu (czerwiec 2024 - Zapiski w drzazgach).
W Muzeum El Greco zaprezentujemy naszą twórczość (obrazy na płótnie, kolaże i obiekty) i efekty wspólnego projektu, który realizujemy konsekwentnie od października 2023r. Projekt zatytułowany Listy polega na tym, że co tydzień wysyłamy sobie wiadomość/zdjęcie listu z tkaniny lub tektury 20x20cm. Listy - krajobrazy wewnętrzne każdej z nas, można odczytać lub „odczuć”. W zależności od miejsca wystawy, z połączonych listów tworzymy wspólną instalację site specific. We wspomnianym projekcie zwracamy uwagę na ważność relacji, komunikacji międzyludzkiej i sztuki, która może być narzędziem, za pomocą którego „dzieje” się dialog. W czasie obecnego „kryzysu” komunikacji, szczególnie w dobie pocovidowej izolacji i zamknięcia się w wirtualnym świecie, sięgamy po zapomnianą już formę listów, które „piszemy” do siebie i dzielimy się z innymi. Udowadniamy w ten sposób, że pomimo odległości i intensywnego życia zawodowo-prywatnego jesteśmy w stanie być twórczo razem i mamy coś do powiedzenia zarówno sobie jak i innym.