18 czerwca 2024

Wystawa pt. Wokół wody. Tożsamość regionalna w projektowaniu architektury nadbrzeżnej i jednostek pływających - wystawa projektów studentów Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz zaproszonych gości.

Wystawa będzie prezentowana podczas Steru na Bydgoszcz - XV Bydgoskiego Festiwalu Wodnego w dniach 22 i 23.06. godz. 12.00-20.00 - Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Wyspa Młyńska oraz podczas World Canals Conference - Młyny Rothera, 24-26 czerwca 2024 roku.

Bydgoszcz charakteryzuje się wyjątkowym położeniem nad Brdą i Kanałem Bydgoskim, co stanowi o tożsamości jej gospodarki i kultury. Przebiegające przez miasto arterie wodne odgrywają strategiczną rolę w jego rozwoju zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym.
W czasach, gdy władze wielu europejskich i światowych ośrodków miejskich na nowo odkrywają potencjał turystyczny, jaki oferują przepływające przez miasto rzeki i kanały, potrzebne jest świeże spojrzenie na problem, które mogą zapewnić studenci.
Prace prezentowane na wystawie pokazują nieograniczone możliwości adaptacji i rewitalizacji nabrzeży oraz różnych konstrukcji jednostek pływających. Istotnym czynnikiem w nowej zabudowie jest aspekt tożsamości historycznej i społecznej miasta.

Na wystawie znajduje się również aneks – indywidualna prezentacja projektu adaptacji barki na forum dyskusyjne dla mieszkańców Bydgoszczy – autorstwa dr Agnieszki Mierzwy oraz projekt małej jednostki pływającej elektrycznej i mikroprzystani jachtowych zaprojektowanych dla Kanału Elbląskiego autorstwa dr Julii Wleklińskiej – wykładowczyń Katedry Architektury Wnętrz.